Ubuntu nedir

Ubuntu nedir

Ubuntu, bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Canonical Ltd. tarafından geliştirilir ve desteklenir. Ubuntu, açık kaynaklı bir yazılım olarak dağıtılır ve genellikle kişisel bilgisayarlar, sunucular ve bulut ortamları dahil birçok farklı platformda kullanılır. Ubuntu'nun en popüler versiyonu, masaüstü kullanımı için Ubuntu Desktop ve sunucu kullanımı için Ubuntu Server'dır.

Ubuntu'nun temel özellikleri şunlardır:

1. Ücretsiz ve Açık Kaynaklı: Ubuntu, özgür yazılım prensiplerine dayalı olarak geliştirilir ve kullanıcılar için ücretsizdir. Ayrıca kaynak kodu da herkes tarafından erişilebilir ve düzenlenebilir.

2. Güncel ve Stabil: Ubuntu, düzenli olarak güncellenen bir işletim sistemidir. Hem masaüstü hem de sunucu versiyonları uzun vadeli destek (LTS) sürümleri sunar, bu nedenle uzun süre boyunca güvenilir bir performans sağlar.

3. Geniş Uygulama Desteği: Ubuntu, birçok açık kaynak ve ücretsiz yazılım uygulamasını içerir. Ayrıca Ubuntu Software Center gibi araçlarla uygulama kurulumu ve yönetimi kolaylaştırılır.

4. Güçlü Topluluk Desteği: Ubuntu'nun büyük bir kullanıcı topluluğu vardır ve bu topluluk, kullanıcıların sorunlarını çözmelerine ve bilgi paylaşmalarına yardımcı olur.

5. Farklı Masaüstü Ortamları: Ubuntu, farklı masaüstü ortamlarını destekler. Varsayılan olarak GNOME masaüstü ortamını kullanır, ancak farklı masaüstü ortamları da yüklenebilir.

6. Yüksek Güvenlik: Ubuntu, güvenlik önlemleri ve düzenli güvenlik güncellemeleri ile bilgisayarlarınızı korur.

Ubuntu, Linux dünyasında popüler bir seçenektir ve genellikle Linux'a yeni başlayan kullanıcılar için de tavsiye edilir. Ubuntu'nun farklı sürümleri, farklı gereksinimlere uygun olarak geliştirilmiştir, bu nedenle kullanım senaryonuza en uygun olanını seçebilirsiniz.

Release date : 25.10.2023 Author : Samet Views : 204 Category : Ubuntu

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.