Windows'ta ekran görüntüsü nasıl alınır

Windows'ta ekran görüntüsü nasıl alınır

Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü almak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. İşte en yaygın kullanılan yöntemler:

1. Tam Ekran Görüntüsü Almak:
   - "Print Screen" (PrtScn) tuşunu kullanabilirsiniz. Bu tuş genellikle klavyenizin üst bölümünde bulunur.
   - Ekran görüntüsünü almak istediğiniz zaman "PrtScn" tuşuna basın. Ardından, görüntüyü yapıştırmak istediğiniz bir uygulamaya gidin (örneğin Paint veya Word) ve "Ctrl" + "V" tuşlarına basarak görüntüyü yapıştırın.
   - Bu yöntem, tam ekran görüntüsünü alır ve yapıştırmak istediğiniz uygulamanın seçili penceresindeki tüm içeriği kapsar.

2. Yalnızca Aktif Pencereyi Görüntülemek:
   - "Alt" + "Print Screen" tuşlarına aynı anda basarak yalnızca aktif pencerenin görüntüsünü alabilirsiniz.
   - Bu yöntem, yalnızca aktif olan pencerenin içeriğini alır. Daha sonra yapıştırma işlemini gerçekleştirerek görüntüyü kullanabilirsiniz.

3. Ekranın Belirli Bir Bölümünü Görüntülemek:
   - "Windows" + "Shift" + "S" tuşlarına basarak ekranın belirli bir bölümünü seçebilirsiniz.
   - Ekranın belirli bir bölümünü seçtikten sonra, bu bölümü yapıştırmak istediğiniz uygulamaya gidin ve "Ctrl" + "V" tuşlarına basarak görüntüyü yapıştırın.

Bu yöntemler, Windows'un varsayılan olarak sunulan ekran görüntüsü alma yöntemleridir. Bunların dışında üçüncü taraf uygulamalar veya klavye kısayolları da kullanabilirsiniz.

Release date : 06.11.2023 Author : Samet Views : 181 Category : Windows

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.