Linux Çekirdek Güncellenmeye Devam ediyor.

Linux Çekirdek Güncellenmeye Devam ediyor.

Linux 6.7'nin geliştirilmesi devam ediyor ve Linus Torvalds bugün ilk Release Candidate (RC) kilometre taşının halka açık test için kullanıma sunulduğunu duyurdu. Linux 6.7'nin son ana sürümünün yıl sonuna kadar gelmesi bekleniyor.

Linux 6.7'deki en büyük değişiklik, Linux tabanlı işletim sistemleri için bir Copy-On-Write (COW) dosya sistemi olan bcachefs'in uygulanmasıdır. Bu dosya sistemi, Btrfs ve ZFS dosya sistemlerinin sunduğu modern özelliklerle rekabet etmeyi amaçlamaktadır, aynı zamanda EXT4 ve XFS dosya sistemlerinin hız ve performansına sahiptir.

Linux 6.7 ayrıca NVIDIA'nın GSP firmware desteğini de içerir, bu da Nouveau açık kaynaklı grafik sürücüsünde kullanılacak ve GSP (GPU System Processor) desteklenmeyen donanımlarda zorunlu olacak, desteklenen donanımlarda ise isteğe bağlı kullanılacaktır.

Linux 6.7'de birçok ağ güncellemesi bulunmaktadır. Örneğin, IPsec ESP için GRO decapsulation desteği, bir yol özniteliği tarafından seçici olarak etkinleştirilen TCP zaman damgalarının usec çözünürlüğü desteği, MD5 seçeneğinin daha modern bir yerine geçmek üzere TCP Authentication Option (RFC 5925, TCP-AO) desteği, vsock soketler üzerinden parçalanmış skbs gönderme desteği ve MCTP üzerinden I3C desteği gibi.

Ayrıca, netlink GET için MDB (multicast forwarding) desteği eklenmiştir, bu da kullanıcı alanının tüm tabloyu boşaltmak yerine tek bir MDB girişi istemesine izin verir. 200Gbit NIC üzerinde tek bir TCP akışının performansı, düzenli TCP ACK işleme sırasında soket backlog'u işlerken ACK işlemesini geciktirerek %20 artırılmıştır. Ayrıca MPTCP soketlerinde rcvlowat ve notsent_lowat desteği eklenmiştir, bu da uygulamaların uyanışların sayısını sınırlamasına yardımcı olur.

Fair Queuing (FQ) paket zamanlayıcısı, dahili 3 bant önceliği ve WRR zamanlaması, bypass desteği ve daha iyi pasif akış raporlama özelliklerine sahiptir. ARM32 ve s390x platformları için BPF v4 CPU talimat desteği eklenmiş, ayrıca BPF zamanlayıcısını mevcut CPU'ya sabitleme ve UNIX soketleri için cgroup BPF sockaddr kancalarını genişletme yeteneği eklenmiştir.

Linux 6.7'deki birçok yeni özellik arasında Btrfs dosya sistemi için raid-stripe-tree, fiziksel eşleşmenin birden çok cihazda uymayabileceği mantıksal dosya uzantı eşleme için yeni bir ağaç, basit kota muhasebesi (squota) ve geçici dosya sistem fsid (temp_fsid) bulunmaktadır.

Btrfs dosya sistemi, çok sayıda uzantısı olan dosyalar için rezervasyonları azaltarak dosya silme süresini %12 azaltmak ve kritik işlevlerin çalışma süresini %5 azaltmak için extent state birleştirmelerini eklemeyle daha verimli hale getirmek için performans iyileştirmeleri de almıştır.

EXT4 dosya sistemi, çok bloklu tahsisatçısı ve s_md_lock spinlock üzerinde potansiyel kilit çatışmasını önlemek için commit mekanizmasında serbest bırakılan veri bloklarının optimize edilmiş işlenmesi için iyileştirmeler almıştır. Ayrıca, EXT4'ün yedek süper bloğu, çevrimiçi yeniden boyutlandırmalardan veya etiket veya UUID güncellemelerinden sonra daha iyi güncellenmesi için iyileştirilmiştir.

exFAT dosya sistemi desteği, dosya özniteliklerini almak ve ayarlamak için kullanılan ioctls desteği ile güncellenmiş, ayrıca bir dizin oluşturulurken bir küme tahsis etmek için yeni zero_size_dir bağlaç seçeneği eklenmiştir. Öte yandan, F2FS dosya sistemi, sayfa boyutunu sayfa boyutuna hizalanan dahili blok boyutunu değiştirerek daha büyük sayfa boyutu desteği ve güç kapalı kurtarmaya yönelik geliştirilmiş zonlu blok cihazı desteği almıştır.

Linux 6.7, Landlock için ilk ağ desteğini ekler (TCP bağlama ve bağlantı erişim kontrolü), HDA yamaları için destek ekler, Thunderbolt/USB4 düzeltmeleri ekler, tüm medya sürücülerinin eski V4L2 çekirdek videobuf kAPI yerine VB2 kAPI'yı kullanmasını sağlar, autofs'yi yeni mount API'ye taşır, güncellenmiş CephFS günlüğü ekler ve Intel'in CAT uygulaması için seçili olmayan kapasite bitmaskelerini destekler.

Linux 6.7, KVM (Kernel-based Virtual Machine) için LoongArch'ı desteklenen bir mimari yapar ve LoongArch mimarisi için PREEMPT_DYNAMIC ile statik anahtarlar ve BPF CPU v4 talimatları için destek ekler. ARM platformları için KVM, artık bellek işlem talimatı için misafir desteği sağlar. Ayrıca, KVM, Smstateen ve Zicond uzantılarına, senvcfg sanallaştırmasına destek ekler.

Rust desteği, Rust 1.73.0'a yükseltilmiş ve IBT şimdi varsayılan olarak etkinse C'd

e etkinse de etkinleştirildi. ARM64 desteği, yeni HWCAP tanımları ve Ampere SoC PMU'ları için destek ile genişletildi, ARM platformu, AMD/Pensando'dan bir veri işleme birimi ve Sophgo'dan yeni bir RISC-V tabanlı yüksek kaliteli cihaz için destek ekledi.

AppArmor, io_uring ve userns oluşturmayı arabulucu yapma için ilk desteği aldı, change_profile kullanımını sıkılaştıran yeni bir kısıtlama ve mevcut görevin secid'sini alırken ve iş parçacığı tamponlarını ayırırken bulunan performans darboğazlarını azaltmak için birkaç optimizasyon ekledi.

RISC-V mimarisi için Linux 6.7, kullanıcı alanında cbo.zero desteği ekler, ACPI tabanlı sistemlerde CBO'ları destekler, yazılım gölge çağrı yığınları için destek ekler, S-modda hizalanmamış erişimleri işleme için destek ekler, modül yükleyicide birçok yeni yer değiştirme için destek ekler ve RISC-V üzerinde KVM için sanallaştırılmış SBI hata ayıklama konsolu (DBCN) ekler.

Linux 6.7'de Crypto desteği, yeni bir sanal adres tabanlı lskcipher arayüzü, PPC için 6 yönlü açma ile AES/XTS performansını iyileştirmiş, PKCS1Pad'de FIPS 202 SHA-3 desteği ve Adiantum disk şifreleme ve şifre çözme algoritması için tek sayfalık mesajlar için hızlı yol içerir.

Yeni bir Linux kernel dalından beklenen gibi, donanım desteği artar. Linux 6.7, AMD platformları için es83xx, AMD ACP 6.3 ve 7.0, Awinc AT87390 ve AW88399 ses yongaları için destek sözü veriyor, birçok Intel ve MediaTek platformu için ses desteği, Qualcomm SM6115 ve SC7180 platformları, Richtek RTQ9128 ve Texas Instruments TAS575x ses yongaları için destek, ayrıca Qualcomm SDM670 (MDSS) ve SM7150 SoC'ları için destek içerir.

AMD IOMMU için SVA desteği eklenmiştir, Amlogic C3 ve S4 SoC'leri artık Watchdog tarafından desteklenmektedir, başlangıçta Intel Lunar Lake desteği bulunurken Intel Meteor Lake desteği kararlı olarak güncellenmiştir ve AMD, GC 11.5, DCN 3.5, VPE 6.1, NBIO 7.11 ve DML2 dahil olmak üzere daha fazla gelecek donanım platformunu eklemiştir.

Linux 6.7'deki donanım desteği aynı zamanda yeni sürücülerin USB Type-C eklemelerini, XHCI genişletilmiş izleme desteğini, USB "La Jolla Cove Adaptörü (LJCA)" desteğini, yeni USB dwc3 platformları için destek, HP Omen makineleri için DMI quirk'i, Lenovo cptkbd için firmware tespiti iyileştirmesi, Lenovo Thinkpad cihazlarında passthrough sırasında aux MAC adresini okuma desteği, ThinkPad Compact klavyeleri için suspend/resume düzeltmeleri içerir.

Son olarak, Xilinx'in Versal entegre bellek denetleyicisi için yeni bir EDAC sürücüsü, Monolithic Power (MPS) MP3309C adım yükseltici dönüştürücü için yeni bir aygıt ağacı bağlayıcı, 3 Lenovo x86 Android tablet için "satıcı" arka ışık özellikleri, HP 250 G7 Notebook PC için ACPI IRQ geçersiz kılma ve TongFang GMxXGxx/TUXEDO Stellaris/Polaris Gen5 dizüstü bilgisayarlar için ACPI IRQ geçersiz kılma eklenmiştir.

Yaklaşan Linux 6.7 kernel sürümü, şu anda mevcut nesil CXL platformları aracılığıyla PCIe AER ile bildirilen CXL bağlantı protokol hatalarını Linux'un doğal olarak ele almasına olanak tanıyacak, NFSv4.1'i oturum şubesi geçiş sırasında NFS4ERR_DELAY hatalarını ele alacak şekilde günceller, CephFS'te idmapped monteleri destekler.

Linux 6.7'nin nihai sürümü, Linus Torvalds'ın o zamana kadar kaç Release Candidate (RC) kilometre taşını duyuracağına veya yeni yıl kutlamalarıyla ne kadar meşgul olacağına bağlı olarak Aralık 2023'ün sonlarına veya 2024'ün başlarına beklenmektedir.

Linux 6.7'yi test etmek isteyen erken benimseyenler, şu anda Linus Torvalds'ın git ağacından veya kernel.org web sitesinden ilk Release Candidate (RC1) kilometre taşını indirebilirler.

Release date : 13.11.2023 Author : Samet Views : 129 Category : Linux

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.