Pop OS kurulumu

Pop OS kurulumu

Pop!OS, performansı ve kullanıcı dostu arayüzü ile öne çıkan bir Linux dağıtımıdır. Bu rehberde, Pop!OS'un indirilmesi, bir flash sürücüye yazılması ve istediğiniz donanıma kurulması nasıl yapılır adım adım anlatılacaktır. Ayrıca, kurulum sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları da ele alacağız.

Gereksinimler

Pop!_OS'u kurabilmek için aşağıdaki sistem gereksinimlerini karşılamalısınız:

Bileşen Gereksinim Tavsiye Edilen İşlemci 64-bit x86, ARM (RAS PI 4) mimarisi - RAM 4 GB 8 GB Depolama Alanı 20 GB - Pop!_OS İmajının İndirilmesi

 

Pop!_OS.iso imajını indirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Pop!_OS indirme sayfasına https://pop.system76.com/ gidin.
 2. İndirme diyaloğunda, gereksinimler, dosya boyutu ve indirilen dosyanın bütünlüğünü doğrulamak için kullanılan kontrol toplamları yer almaktadır.

Kurulum Medyası

Pop!_OS.iso imajını bir USB sürücüye yazmak oldukça basittir. Windows, macOS ve Linux için nasıl bir önyüklenebilir USB sürücü oluşturulacağına dair talimatlar için Canlı Disk Oluşturma rehberimize link göz atabilirsiniz.

Güvenli Önyükleme

Pop!_OS'u kurmadan önce güvenli önyükleme özelliğini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Güvenli önyükleme, bilgisayarınızın BIOS'unda devre dışı bırakılabilir. Ancak, güvenli önyükleme özelliğini devre dışı bırakma işlemi her laptop ve anakart modelinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle, üreticinizin belgelerine başvurarak bu menüye nasıl erişeceğinizi öğrenmelisiniz.

Önyüklenebilir USB Sürücüyü Önyükleme Cihazı Olarak Seçme

Pop!_OS'u kurmak için hedef bilgisayarı kapatın ve önyüklenebilir USB sürücüyü takın. Bilgisayarı açın ve BIOS veya UEFI sistemine önyükleme cihazı menüsüne girmek için uygun tuşları kullanın. Aşağıdaki tablo, birkaç yaygın yöntemi listeler. Üçüncü taraf bilgisayarlarda bu menüye nasıl erişileceğini öğrenmek için bilgisayar üreticisinin belgelerine başvurun.

Firmware BIOS Tuşu Önyükleme Menüsü Tuşu Laptop - Open Firmware ESC (tek seferlik önyükleme seçeneği seçin) Laptop - Proprietary F2 F7 Eski Laptoplar Sisteme bağlı olarak değişir F1 Thelio Del F8 veya F12 Meerkat F2 F10 Pop!_OS Kurulumu

 

Önyüklenebilir USB sürücü önyükleme cihazı olarak seçildikten sonra, bilgisayarınız canlı Pop!_OS ortamına önyüklenecektir. Kurulumu başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Dil seçimi: Uygun bir yerel ayar seçin.
 2. Klavye dilini seçin.
 3. Klavye düzenini seçin.
 4. Standart bir kurulum için Temiz Kurulum seçeneğini seçin. Bu seçenek, yeni Linux kullanıcıları için en iyi seçenektir, ancak unutmayın, bu seçenek hedef diskin tüm içeriğini silecektir. Alternatif olarak, Canlı Ortamı Deneyin seçeneğini seçerek Pop!_OS'u canlı ortamda test etmeye devam edebilirsiniz.
 5. GParted'e erişmek için Gelişmiş özelleştirme seçeneğini seçin. Bu araç, çift önyükleme, ayrı bir /home bölümü oluşturma veya /tmp bölümünü farklı bir sürücüye yerleştirme gibi gelişmiş özellikleri yapılandırmaya imkan tanır.
 6. Pop!_OS'u seçtiğiniz diske kurmak için Sil ve Kur seçeneğini tıklayın.

Kullanıcı Hesabı Ayarları

Kurulumun bir sonraki bölümünde, yeni Pop!_OS kurulumuna giriş yapabileceğiniz bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek kullanıcı hesabınızı oluşturabilirsiniz:

 1. Tam adınızı (büyük veya küçük harf içerebilir) ve kullanıcı adınızı (küçük harf olmalıdır) girin.
 2. Hesap oluşturulduktan sonra, yeni bir şifre belirlemeniz istenecektir.

Tam Disk Şifrelemesi

Sistem diskinin şifrelenmesi zorunlu olmasa da, yetkisiz fiziksel erişim durumunda kullanıcı verilerinin güvende olmasını sağlar. Diski giriş şifrenizle şifreleyebilirsiniz veya bu seçeneği işaretlemeyip Alt Şifre Ayarla düğmesini tıklayarak özel bir şifre belirleyebilirsiniz. Disk şifrelemesi işlemini atlamak için Şifreleme Yapma seçeneğini seçin. Eğer özel bir şifre belirlemeyi tercih ettiyseniz, şifreleme şifrenizi her seferinde sistemin önyükleme yapması gerektiğinde girmeniz istenecektir.

Kurulumun bir sonraki adımına devam edin. Pop!_OS, şimdi diske kurulum işlemini başlatacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve kullanıcı hesabı ayarlarını tamamlamak için oturum açın.

ℹ️ Eğer önyükleme sırasını canlı USB'yi öncelikli hale getirdiyseniz, bilgisayarı tamamen kapatın ve kurulum USB'sini çıkarın. Eğer çift önyükleme yapıyorsanız, kurulum yapılan Pop!_OS'un bulunduğu diski seçmek için uygun tuşlara basarak BIOS'a girin.

NVIDIA Grafik Kartı

Eğer Intel/AMD ISO'sundan kurulum yaptıysanız ve sisteminizde ayrı bir NVIDIA grafik kartı varsa veya sonradan bir tane eklediyseniz, optimum performans için kartınızın sürücülerini manuel olarak yüklemeniz gerekecektir. Sürücüyü yüklemek için aşağıdaki komutu bir komut terminalinde çalıştırın:

sudo apt install system76-driver-nvidia

NVIDIA grafik sürücülerini ayrıca Pop!_Shop üzerinden de yükleyebilirsiniz.

Pop!_OS kurulumunu tamamladıktan sonra, kullanıcı dostu arayüzü ve güçlü performansıyla keyifle kullanabileceğiniz bu Linux dağıtımını daha da özelleştirebilirsiniz.

Release date : 01.11.2023 Author : Samet Views : 228 Category : Linux

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
 • Browse Related Topics.