Python Selenium Kullanımı

Python Selenium Kullanımı

Python Selenium nedir ve ne işe yarar gibi sorular, özellikle bu programlama diline yeni olan kişiler tarafından sık sık sorulur. Selenium farklı tarayıcılar içerisinde web uygulamalarını test etmek için yararlanılan, ücretsiz ve açık kaynaklı bir teste aracıdır.

Devamlı kendini tekrar eden testlerin manuel şekilde gerçekleştirilmesi ekstra bir iş yükü oluşturur. Bu bakımdan testleri otomatik hale getirmek daha fazla zaman kazanmaya yardımı olur. Test komutlarını meydana getirmek için,

 1. Python,
 2. Ruby,
 3. Java,
 4. .Net,
 5. C#,

Gibi birbirinden farklı programlama dilleri kullanılabilir.

Selenium Nedir?

Python Selenium neidr? Selenium kişilerin kendi bilgisayarlarına yükleyecekleri bir sürücü yardımı ile ekrana Google Chrome, Mozilla Firefox gibi bir tarayıcı açarak, gerçek bir insan gibi istenen tüm işlemleri programlama dili aracılığıyla çalıştırmayı sağlayan bir araçtır.

Örnek olarak kişiler bir tarayıcı açtığı zaman web sitesinde bazı alanlara tıklayarak gezindiğini ya da butonlara tıklayarak, bazı bölümlerin ekrana gelmesini bekleyebilir. Bu gibi tüm eylemler kişilerin kendisi yerine, Python kodları aracılığıyla ile gerçekleştirilir.

Dolayısıyla bu kodu öğrendiğinde düzenli gerçekleştirilen işlemler için otomasyonların yazılması mümkündür. Ayrıca bir bot yazılıyorsa ve Javascript ile alakalı problemler varsa bunlara çare de bulunabilir.

Selenium Tool Suite

Python Selenium yazılımı yalnızca tek bir araç değil, her bir parçası bir kuruluşun farklı Selenium KG test ihtiyaçlarını karşılayan bir yazılım paketidir. Genel anlamda bu araçlar liste halinde şu şekildedir:

 1. Selenium Integrated Development Environment (IDE)
 2. Selenium Remote Control (RC)
 3. WebDriver
 4. Selenium Grid
 5. Introduction to Selenium

Selenium RC ve WebDriver, Selenium 2'yi oluşturmak için tek bir çerçevede birleştirilmiştir. Selenium 1, Selenium RC'yi ifade eder.

Selenium Kim Tarafından Geliştirildi?

Hangi yazılımın kimin tarafından geliştirildiği birçok kişi tarafından merak edilir. Python Selenium için de bu soru sorulur. Selenium farklı araçlardan oluşan bir koleksiyon olduğundan, farklı geliştiricileri de olmuştur. Selenyum Projesine dikkate değer katkılarda bulunan kilit kişiler bu nedenle farklıdır.,

Selenium, esas olarak 2004 yılında Jason Huggins tarafından oluşturulmuştur. ThoughtWorks'te bir mühendis olarak, sık sık test edilmesi gereken bir web uygulaması üzerinde çalışmıştır. Uygulamalarının tekrarlayan Manuel Testinin giderek daha verimsiz hale geldiğini fark ederek, tarayıcının eylemlerini otomatik olarak kontrol edecek bir JavaScript programı oluşturmuştur. Bu programa "JavaScriptTestRunner" adını verilmiştir.

Bu fikrin diğer web uygulamalarını otomatikleştirmeye yardımcı olma potansiyelini görerek, daha sonra Selenium Core olarak yeniden adlandırılan JavaScriptRunner'ı açık kaynak yapmıştır.

Bununla birlikte Python Selenium Core kullanan test kullanıcıları, aynı kaynak politikasının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle test edilen uygulamanın tamamını ve web sunucusunu kendi yerel bilgisayarlarına kurmak zorunda kalmıştır.

Bu nedenle, başka bir ThoughtWork mühendisi olan Paul Hammant, tarayıcıyı Selenium Core ve test edilen web uygulamasının aynı etki alanından geldiğine inandırmak için HTTP proxy işlevi görecek bir sunucu oluşturmaya karar vermiştir.

Release date : 25.05.2023 Author : Samet Views : 207 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
 • Browse Related Topics.