Python Tkinter Kullanımı

Python Tkinter Kullanımı

Phyton Thinker kullanımı nasıl yapılır? Thinker Phyton’un fiili standart GUI, yani Grafik Kullanıcı Arayüzü paketidir. Bu bakımdan bir Phyton kütüphanesidir. Windows, diğer tüm GUI öğelerinin içinde olduğu kapsayıcıdır.

Metin kutuları, düğmeler ve etiketler gibi diğer GUI öğeleri, Widget olarak tanımlanır. Widget’lar ise pencerelerin içerisinde yer alır. Basit bir GUO geliştirme modülü olup  Phython’da Thinker kullanarak basit GUI uygulamalarının yazılmasına olanak tanır.

Şayet Phython’da profesyonel şekilde yazmak istiyorsanız, Pyqt5 kütüphanesi daha iyi ve ayrıntılı bir yapıya sahip olabilir. Bununla birlikte Phython Thinker kullanımı da tercih edilebilir. Böylece genel anlamda hesap makinesi, yılan oyunu ve tetris ve tüm widgetları kullanarak giriş seviyesinde farklı uygulamalar yapılabilir.

Tkinter Ne İçin Kullanılabilir?

Tkinter kullanımı bahsettiğimiz üzere geniş bir yapıya sahiptir. Bu çerçeve, Python kullanıcılarına Tk araç setinde bulunan widget'ları kullanarak GUI öğeleri oluşturmanın basit bir yolunu sağlar. Tk pencere öğeleri, bir Python uygulamasında düğmeler, menüler, veri alanları vb. oluşturmak için kullanılabilir. Oluşturulduktan sonra, bu grafik öğeler özellikler, işlevler, yöntemler, veriler ve hatta diğer parçacıklarla ilişkilendirilebilir veya bunlarla etkileşime girebilir.

Örneğin, bir düğme widget'ı fare tıklamalarını kabul edebilir ve ayrıca uygulamadan çıkmak gibi bir tür eylem gerçekleştirmek üzere programlanabilir. Ayrıca yukarıdaki gibi uygulamalar da tasarlanabilir.

Dolayısıyla Tkinter kullanımı ile birçok şey yapmanız mümkündür. Ancak bahsettiğimiz üzere bunlar giriş seviyesidir.

Bazı Tkinter Tanımları

Tkinter kullanımı hakkında bilmeniz gereken bir takım tanımlar da vardır. Bunlardan biri Windows’tur. Bu terim, farklı bağlamlarda farklı anlamlara sahiptir, ancak genel olarak, kullanıcının ekranının herhangi bir yerindeki dikdörtgen bir alanı ifade eder.

Top-level window ise birincil pencerenin alt öğesi olarak davranan bir penceredir. Masaüstü yöneticisi için standart çerçeve ve kontrollerle dekore edilecektir. Masaüstünde taşınabilir ve genellikle yeniden boyutlandırılabilir. Widget olarak bahsedilen ise grafik kullanıcı arabiriminde bir uygulamayı oluşturan yapı taşlarından herhangi biri için kullanılan genel terimdir.

Temel widget’lar farklı başlıklar halinde incelenir. Container kapsamında frame, labelframe, top level ve paned window vardır. Buton kapsamında ise,

 1. Button,
 2. Radiobutton,
 3. Checkbutton,
 4. Menubutton,

Gibi bir takım seçenekler vardır. Text widget’lar ise label, message ve text olarak ayrı şekilde sınıflandırılır. Entry widgets ise,

 1. Scale,
 2. Scrollbar,
 3. Listbox,
 4. Slider,
 5. Spinbox,
 6. Entery,
 7. Optionmenu,
 8. Text,
 9. Canvas,

Gibi sınıflara ayrılır.  Tkinter kullanımı içinde frame terimi de vardır. Tkinter'da frame, karmaşık düzenler için temel düzenleme birimidir. Çerçeve, diğer pencere öğelerini içerebilen dikdörtgen bir alandır.

Ayrıca child-parent ilişkisi de bilinmelidir. Herhangi bir widget oluşturulduğunda, bir child-parent ilişkisi meydana getirir. Örneğin, bir çerçevenin içine bir metin etiketi yerleştirirseniz çerçeve, etiketin üst öğesidir.

Release date : 12.07.2023 Author : Samet Views : 221 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
 • Browse Related Topics.