Web sunucusu nedir ?

Web sunucusu nedir ?

Bir web sunucusu, internet üzerindeki istemcilere web sayfaları ve diğer web içeriği sağlayan bir bilgisayardır. Web sunucusu, kullanıcıların tarayıcılarından istekte bulunduklarında bu isteklere cevap verir ve istemcilerin web içeriğini görüntülemelerini sağlar.

Web sunucusu, web sitelerini barındıran ve dağıtan bir dizi yazılım ve donanım bileşeninden oluşur. Bu bileşenler arasında web sunucu yazılımı, işletim sistemi, donanım, ağ bağlantısı ve web sitelerinin depolandığı sunucu donanımı yer alır.

Web sunucusu yazılımı, istemcilerin (web tarayıcıları) sunucuya bir HTTP isteği gönderdiğinde bu isteği işler. İstekler genellikle kullanıcının bir web sitesine erişmek istediğini belirtir. Web sunucusu, isteğe göre doğru web sayfasını sunucudan alır ve istemciye geri gönderir. Bu işlem, kullanıcının tarayıcısında web sayfasının görüntülenmesine yol açar.

En popüler web sunucu yazılımlarından bazıları Apache, Nginx, Microsoft IIS (Internet Information Services) ve LiteSpeed'dir. Bu sunucu yazılımları, genellikle web sitelerini barındıran sunucularda kullanılır.

Web sunucuları, HTTP protokolüne dayalı olarak çalışır ve aynı zamanda HTTPS (HTTP Secure) protokolü aracılığıyla güvenli bağlantılar sağlamak için SSL (Secure Sockets Layer) veya TLS (Transport Layer Security) gibi güvenlik katmanlarını destekleyebilir.

Release date : 02.07.2023 Author : Samet Views : 223 Category : Servers

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.