Dış Işık Hatası Nedir?

Dış Işık Hatası Nedir?

Dış ışık hatası nedir? Sürücünün aracını korumasına yardımcı olmak için üreticiler, bir arabadaki hemen hemen her şeyi izlemek için bilgisayarlar ve sensörler kullanır. Bu bakımdan farklı arızalar ve hatalar kısa sürede fark edilebilir. Günümüzde teknoloji, artık herhangi bir dış ışığın çalışmayı durdurduğunu algılayacak kadar gelişmiştir.

Bir ampul söndüğünde, devredeki genel direnç değişir ve bu da o devrenin voltajını etkiler. Bilgisayar, voltajdaki herhangi bir değişiklik için tüm dış lambaların devrelerini izler ve ardından bir uyarı lambası görüntüler.

Eğer dış ışık hatası nedir diyorsanız, ana hatları ile bu şekilde anlatılabilir.

Ampul Arıza Işığı Ne Anlama Gelir?

Araba arıza işaretleri oldukça geniş bir konudur. Her işaretin anlamı farklıdır. Bilgisayar ampul devrelerinden herhangi birinde normal olmayan bir voltaj algıladığında ampul arızası uyarı ışığını yakacaktır. Işığın yandığını görürseniz, çalışmayan ampulü bulmak için tüm ampulleri kontrol edilmelidir.

Dış ışık hatası gibi durumlarda ne yapılabileceği, sürücüler tarafından sıklıkla sorulur. İlgili ampulü bularak değiştirmek, sorunun da çözülmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında yanlış pozitifler de oluşmuş olabilir.

Bu gibi bir durum varsa tüm devre herhangi bir hasara yönelik olarak incelenmelidir. Bu bakımdan araba arıza işaretleri alıyorsanız en kısa sürede aracın teknik servisine giderek durumu aktarmanız tavsiye edilir. Eğer bir sorun, problem varsa böylece kısa sürede çözüme kavuşturulabilir.

Araba Arıza İşaretleri ve Anlamları

Araba arıza işaretleri ve anlamları oldukça geniş bir konudur. Dış ışıkların dışında farklı arıza kodlarını da bilmek, sürücüler için çok önemlidir. Hararet ikaz ışıkları bunlardan bir tanesidir.

Bu gösterge ışığı motor sıcaklığının olması gerekenden daha fazla olduğunu gösterir. Eğer bu durum gözlemleniyorsa çözüm için aracınızı durdurarak, bir süre boyunca motorun soğumasını beklemeniz tavsiye edilir.

Ardından da soğutma suyu seviyesi, fanın çalışması, radyatör kapağını ve soğutma suyu kaçaklarını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Ayrıca Yağ Basıncı İkaz Işıkları da vardır. Bu durum Gösterge Işığı Yağ Basıncının düştüğü anlamına gelir. Hemen yağ seviyesi ve basınç kontrol edilmelidir.

Akü Sistemi İkaz Işıkları

Akü Sistemi İkaz Işıkları da araba arıza işaretleri ve anlamları arasında bilinmesi gereken bir konudur. Işık akünün kendisinde ya da alternatörde bir problem olduğuna işaret eder. Bu gibi bir durumda araçtaki tüm direksiyon ya da koltuk ısıtma gibi kapanabilecek elektrikleri aksamları kapatarak, bir servise gitmek tavsiye edilir.

Fren İkaz Işıkları

Araç çalışır halde iken el freni çekiliyse yanar ve el frenini indirdiğiniz zaman söner. Şayet el freni indirilmesine rağmen sönmeyip yanmaya devam ediyorsa fren sisteminin bir tarafında hidrolik basıncın kaybedildiği ya da ana silindirdeki sıvı seviyesinin tehlikeli derecede düşük olduğu anlamına gelir. Bu sebeple en kısa sürede teknik servise gidilmelidir.

Release date : 05.04.2023 Author : Samet Views : 208 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.