Port Hatası Nedir?

Port Hatası Nedir?

Port hatası nedir ve nasıl çözülür? Modemlerde karşılaşılabilecek çok sayıda hata vardır .Port hatası da bunlardan bir tanesidir. Bu durumda internet üzerinden web tarayıcısı açıldığı zaman, herhangi bir site açılmaya çalışıldığında hatalı port servisi ekranı gelir.

Bu durum gececi bir sorundur. Bu nedenle kapatıp açarak tekrar denemeniz önerilir. Eğer sorun devam ediyorsa internet sağlayıcınız ile iletişime geçerek sorunu aktarabilir ve çözüm talep edebilirsiniz.

Eğer modem ara yüzünden anlamıyorsanız, kişisel müdahale yapmak sorunun daha derinleşmesine, farklı problemlere yol açabilir. Bu nedenle kapatıp açmak çözüm sunmamışsa port hatası için destek alınması önerilir.

Modem Bağlantı Hataları Neler?

Port hatası haricinde farklı modem hataları da vardır. Hata NO: 601 de bunlardan bir tanesidir. Burada hata mesajı The Port Handle is Invalid şeklinde bir mesaj gözlemlenir. Bunun için  ilk olarak denetim masasına girerek modem/tanı sekmesinde daha fazla bölümünde ATI karakterleri görülebiliyor mu kontrol edilmelidir.

Bunun yanı sıra modemi yeniden Windows’a tanıtma ya da CTRL+ALT+DEL tuşları ile RNAAPP çalışıyorsa görevi sonlandırmak yoluna da gidilebilir.

Hata No 600

Modem bağlantı hataları oldukça geniş bir başlıktır. Bu kapsamda gözlemlenebilecek pek çok durum vardır. Hata No: 600 de bunlardan bir tanesidir. Hata mesajı An Operation is Pending şeklindedir.

Eğer bu hatayı alıyorsanız ilk olarak bilgisayarı yeniden başlatarak sorunun çözülüp çözülmediğini deneyebilirsiniz. Ardından modemi kullanabilecek programlar varsa bunları da kapatabilirsiniz. Üçüncü olarak CTRL+ALT+DEL tuşlarına basarak, RNAAPP çalışıyorsa görevini sonlandırmayı da tercih edebilirsiniz.

Hata No 602

Hata No 602 de modem bağlantı hataları arasında gözlemlenebilecek problemlerden bir tanesidir. Bunun hata mesajı The Port is Already Open şeklindedir. Eğer bu tür bir hata ile karşılaşıyorsanız, ilk olarak bilgisayarı yeniden başlatabilir, ardından sorunun devam edip etmediğine bakabilirsiniz.

Bundan sonra CTRL+ALT+DEL tuşlarına basarak RNAAPP çalışıyorsa görevini sonlandırabilirsiniz. Bunun dışında modemi kullanabilecek uygulamaları kapatabilir, modemi tekrar Windows’a tanıtabilirsiniz.

Bu gibi işlemleri gerçekleştirdikten sonra yalnızca modem bağlantı hataları arasında 602 kodunun devam edip etmediğini kontrol etmek kalır.

Hata No 603

Modem bağlantı hataları arasında olan 603, hata mesajı olarak Caller’s Buffer is Too Small mesajını gösterir. Port hızı çok düşükse bu durum gözlemlenebilir. Bu nedenle port hızını yükseltip ardından tekrar denemek önerilir.

Ek olarak Denetim Masası/Modem/Özellikler/Bağlantı Noktası Ayarları kısmında FIFO çok düşükse de bu meydana gelebilir. Dolayısıyla bunu yükseltmek de mümkündür. Çevirmeli bir ağsa yeniden kurmak da tavsiye edilir.

Son olarak modem tekrar Windows’a tanıtılabilir. Modem bağlantı hataları aldığınız zaman ne yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bunların her birini deneyebilirsiniz. Ancak modem ara yüzü ve modem ayarlarından anlamıyorsanız sorunlarınıza yönelik olarak internet sağlayıcınız ile iletişime geçilmesi önerilir.

Release date : 21.05.2023 Author : Samet Views : 233 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.