Windows Terminal Services (Terminal Hizmetleri)

Windows Terminal Services (Terminal Hizmetleri)

Windows Terminal Services (Terminal Hizmetleri)
"Terminal Services," Microsoft tarafından sunulan ve birden çok kullanıcının aynı anda uzaktan bağlantı kurmasına izin veren bir özelliktir. Bu özellik, Windows Server işletim sistemlerinde bulunur ve genellikle kurumsal ortamlarda, şirket içi ağlarda veya uzak erişim ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılır.

İşte Terminal Services hakkında temel bilgiler:

Uzak Masaüstü Oturumu (Remote Desktop Session):

   - Terminal Services, birden çok uzak masaüstü oturumuna izin verir. Bu, aynı anda bir bilgisayara birden çok kullanıcının bağlanabilmesi anlamına gelir.

   - Kullanıcılar, kendi masaüstü ortamlarına erişim sağlayarak uzak bir sunucuda çalışan uygulamaları veya kaynakları kullanabilirler.

Çalışma Prensibi:

   - Terminal Services, bir "Terminal Server" üzerinde çalışır. Kullanıcılar, bu sunucuya Uzak Masaüstü Bağlantısı kullanarak bağlanır ve sunucu üzerinde bir oturum açar.

   - Her kullanıcının bağımsız bir oturumu vardır ve birbirlerinden izole çalışabilirler.

Uygulama Sunumu:

   - Terminal Services, uygulama sunumu yapma yeteneğine sahiptir. Bu, uygulamaların Terminal Server üzerinde çalıştırılıp kullanıcılara sadece uygulamanın görüntüsünün iletilmesi anlamına gelir.

   - Bu şekilde, kullanıcılar kendi bilgisayarlarından bağlanarak sunucuda çalışan uygulamalara erişebilirler.

Kullanıcı Profil Yönetimi:

   - Kullanıcı profilleri, Terminal Services üzerinde yönetilebilir. Bu, kullanıcıların özelleştirilmiş masaüstü ayarları ve belgeleri gibi kişisel bilgilerini depolayabileceği anlamına gelir.

Güvenlik ve Yetkilendirme:

   - Terminal Services, güvenlik özellikleri içerir ve kullanıcıların yetkilendirilmesini sağlar.

   - Şifreleme ve diğer güvenlik önlemleri, uzaktan bağlantıların güvenliğini sağlamak için kullanılabilir.

Uzak Masaüstü Gateway:

   - Terminal Services, Uzak Masaüstü Gateway (RD Gateway) ile birlikte kullanılabilir. Bu, şirket içi ağlara veya VPN üzerinden güvenli uzaktan erişim sağlama imkanı sunar.

Terminal Services, uzaktan erişim ihtiyaçlarını karşılamak, merkezi yönetimi artırmak ve donanım kaynaklarını daha etkin kullanmak isteyen kuruluşlar için önemli bir araçtır. Bu özellik, genellikle Windows Server sürümlerinde bulunur ve Windows tabanlı bilgisayarlar üzerinden kullanılabilir.

Release date : 02.01.2024 Author : Samet Views : 200 Category : Windows

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.