İndirme Hatası Nedir?

İndirme Hatası Nedir?

İndirme hatası nedir ve nasıl çözülür? Bu tür hatalar genellikle indirmenin herhangi bir aşamasında meydana gelir. Dosyanın inmesine engel olduğu için kullanıcılar tarafından oldukça ciddi bir sorudur. İlk olarak bu hataya nelerin yol açtığı bilinmelidir:

 1. Kararsız internet bağlantısı
 2. Antivirüs ayarları (HTTPS taraması gibi)
 3. Bozuk veya güncel olmayan Google Chrome uzantıları
 4. Eski Google Chrome tarayıcısı
 5. Google Chrome ayarlarını yapılandırma şekliniz
 6. Eski veya bozuk Windows ağ sürücüleri
 7. Windows Eklenti Yöneticisi gibi yerleşik araçlar
 8. Sistem ayarlarını yapılandırma şekli

Her ne kadar uğraşması zor bir hata gibi dursa da indirme hatası kolay bir şekilde çözülebilir. Sadece nelerin yapılması gerektiği bilinmelidir. Aşağıda bulunan çözümler bu anlamda birer birer değerlendirilebilir.

İnternet Hızınızı ve Bağlantınızı Kontrol Edin

Dosyaları indirmek için kararlı bir internet bağlantınızın olması şarttır. Dolayısıyla ilk olarak internet bağlantınızın mevcut ve stabil olduğundan emin olmalıdır.

Bu nedenle güvenilir bir hız testi aracıyla Wi-Fi hızınızı test edilmelidir. İnternet hızınız iyiyse, yönlendiricinizi sıfırlamayı ve bağlantınızı yenilemeyi düşünmelidir. Ardından indirme problemleri yeniden kontrol edilebilir.

Antivirüs Ayarlarınızı Değiştirin

Antivirüs ayarları da indirme sorunları için bir kaynak olabilmektedir. Örneğin, çoğu virüsten koruma programı, HTTPS taraması gibi trafik izleme özelliklerini içerir. Bu özelliklerin, bilgisayarınızı güvenli ve şifrelenmiş web sitelerinin arkasına gizlenmiş kötü amaçlı yazılımlara karşı koruması beklenir.

Ancak, bu tür özellikler bazen zararsız olsalar bile tüm indirmeleri engelleyerek aşırıya kaçabilir. Bu nedenle, HTTPS taramasını devre dışı bırakmak veya virüsten koruma programınızı geçici olarak devre dışı bırakmak yardımcı olabilir. Ancak indirmeyi bitirdiğinizde HTTPS taramasını veya virüsten koruma programınızı yeniden etkinleştirmeyi unutmamalıdır.

Ayrıca bu durumda indirdiğiniz dosyanın güvenliğinden de kesinlikle emin olunmalıdır. Her zaman indirilen dosyalar güvenilir bir kaynaktan yüklenmelidir.

Bozuk veya Güncel Olmayan Tarayıcı Uzantıları

Bozuk veya güncel olmayan tarayıcı uzantıları, internetten indirme sorunları ile neticelenebilir. Dolayısıyla kurulu tüm uzantıları kontrol etmek gerekir. Bozuk olanlar varsa kaldırıp tekrar kurmak, sorunlarınıza bir çözüm getirebilir.

Google Chrome Güncellenmesi

Google Chrome kullanıyorsanız, tarayıcınız güncel değilse internetten indirme sorunları meydana gelebilir. Google Chrome, kapatıp yeniden açtığınızda otomatik olarak güncellenmelidir. Ne var ki tarayıcınızı bir süredir kapatmadıysanız güncelleme mevcut olabilir. Genel olarak şu adımları takip ederek güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Google Chrome'u açın ve ekranın sağ üst köşesindeki menü simgesini tıklayın.
 2. Yardım ve  Google Chrome Hakkında'ya gidin.
 3. Mevcut güncellemeleri indirmek için Yeniden Başlat seçeneğini belirleyin.

Chrome güncellendikten sonra tekrar girmeniz yeterlidir. Bu gibi çözümleri tek tek deneyerek, internetten indirme sorunları çözülebilir. Ek olarak Google Chrome kullanıyorsanız Mozilla Firefox, bunu kullanıyorsanız Chrome gibi farklı bir tarayıcıya gidebilirsiniz.

Release date : 23.04.2023 Author : Samet Views : 221 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
 • Browse Related Topics.