#### Excel Hatası Neden Olur?

#### Excel Hatası Neden Olur?

#### Excel hatası neden olur? Microsoft Office programlarının verdiği her hatanın bir anlamı vardır. Bunları bilmek neden meydana geldiğini bilmenize ve kısa sürede çözmenize olanak tanır. Bir dizi hashtag işareti ile dolu bir hücre, Microsoft tarafından bir hata değeri olarak adlandırılmaz. Biçimlendirilmiş olan hücreye girilmiş olan verinin uzunluğundan meydana gelir.

Dolayısıyla Microsoft Excel dosyası hücre içeriğinin tamamını yeterince gösteremeyecek kadar dar bir alanda kullanılıyorsa, hücrelerde söz konusu ifade yer alabilir. Ancak sadece bununla da sınırlı değildir. Saat ve tarih gibi negatif değerleri döndüren formüller de bu duruma yol açabilir.

Bu bakımdan #### Excel hatası neden olur farklı durumlarda meydana gelebilir. Örnek olarak girilen değer tarihler ya da saatler için biçimlendirilen hücre için geçerli hücre genişliğinden daha geniş olabilir. Sayılar için biçimlendirilen hücreye girilen formül, hücreden daha geniş bir sonuç sağlar. Sayılar tarihler, saatler ya da hesaplama için biçimlendirilmiş bir hücreye 253 karakteri aşan bir sayı ya da metin verisi yazılır.

Tarih ya da Saat Değeri Sebepli #### Excel hatası

#### Excel hatası bahsettiğimiz üzere farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Tarih ya da saat değeri, bunlardan bir tanesidir. Hücre negatif tarih ya da saat değeri gösterdiği için Excel hashtag işareti hatası verebilir. Bu gibi durumlarda neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız şunlar gerçekleştirilebilir:

  1. 1900 tarih sistemini kullanırken, tarih ve saatlerin pozitif değerler olduğu doğrulanmalıdır.
  2. Negatif tarih ya da saat değeri sonuçlarının önüne geçmek için tarihleri çıkarmak veya saat toplama veya çıkarma işlemi için formül kullanılmalıdır.
  3. Tarih ya da saat biçimlendirilen negatif formül sonuçları değişik bir sayı biçimine dönüştürülür.

#### Excel hatası alıyorsanız, bunlar yapılabilir.

#### Excel Hatası Nasıl Çözülür?

#### Excel hatası çözümü, bu hata geldiğinde kullanıcıların doğal olarak sorguladığı konuların başına gelir. Burada farklı yöntemler kullanılarak çözüm aramak mümkündür. Bunlardan ilki bir sütunu hücre içeriklerini tam gösterecek biçimde genişletmek için, sütun başlığının sağ kenarını çift tıklayarak ya da istediğiniz genişliği elde edene kadar sütun başlığını sürüklemektir.

İkinci yöntem olarak hücre içerikleri de küçültülebilir. Bunun için giriş bölümüne gelinerek, hücreleri biçimlendir bölümüne girilebilir. Ardından da uyacak şekilde daralt kutusu işaretlenebilir. Bunun dışında farklı bir çözüm arıyorsanız, üçüncü yöntem olarak sayılarda çok fazla ondalık basamak bulunuyorsa giriş bölümüne girerek, ondalık azalt üzerine tıklanabilir.

#### Excel hatası çözümü için dördüncü yöntem olarak tarihler çok uzunsa giriş ve sayı biçimi yolu izlenerek yanındaki ok işareti tıklanabilir. Ardından da Kısa Tarih opsiyonu seçilebilir. Eğer #### Excel hatası neden olur diyorsanız genel olarak nedenleri ve bunun çözüm yöntemleri bu şekildedir. Dört metot içerisinden her biri denenebilir.

Release date : 02.04.2023 Author : Samet Views : 231 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.