Pop Up Reklam Nedir?

Pop Up Reklam Nedir?

Pop-up reklam nedir? Bu tür reklamlar internette en sık görülen reklam çeşitleri arasındadır. Ancak gerçekte ne işe yaradığı pek çok kişi tarafından bilinmez.

Pop-up reklamlar, Web trafiğini çekmeye odaklanır. Bir tür online reklam türüdür. Genellikle JavaScript veya Adobe Flash yardımıyla yeni bir tarayıcı penceresinde oluşturulurlar. Bu reklamlar en popüler çevrimiçi reklamcılık tekniklerinden biri olmasına rağmen, birçok kullanıcı tarafından sevilmez.

Buna yönelik olarak pop-up reklamları engellemek, çıkmalarını önlemek için çok sayıda eklenti vardır. Bunları kurarak söz konusu reklamlardan kısa sürede kurtulmanız mümkündür.

Pop-Up Reklam Türleri Neler?

Her ne kadar ilk bakışta hepsi aynı görünse de aslında birkaç farklı pop-up reklam türü vardır. Bir web sayfasında yukarıdan merkeze ve en alta kadar hemen hemen her yerde görünebilirler. Bazı pop-up reklamlar tam ekranken, diğerleri kapatma düğmelerini veya bağlantılarını gizlemeye çalışır.

Pop-up reklamların çoğu, farenizi belirli bir alana hareket ettirmek veya bir web sayfasını belirli bir süre okumak gibi eylemlerinize dayalı olarak görünür. Alışveriş sepetinizde ürün bıraktığınızda bile görünebilir. Bunlar genel hatları ile aşağıda olduğu gibi özetlenebilir:

  1. Click pop-ups. Bir sitedeki belirli bir bağlantıya, resme veya hatta bir kelimeye tıklarsanız, bu bir pop-up reklamı etkinleştirebilir.
  2. Entry pop-ups. Bu reklamların, bir siteyi ziyaret ettikten birkaç saniye sonra, bazen de sayfanın içeriği yüklenmeden önce açıldığını görebilirsiniz..
  3. Exit pop-ups. Farenizi göz atmakta olduğunuz web sayfasından uzaklaştırırsanız, sizi orada tutmak için tasarlanmış bir çıkış açılır reklamını etkinleştirebilir.
  4. Scroll pop-ups. Bu reklamlar genellikle bir web sayfasını aşağı kaydırdığınızda açılır.
  5. Timed pop-ups. Belirli bir süredir bir web sayfasına göz atıyorsanız, zamanlanmış bir açılır pencere görünebilir.

Pop-up reklamlar bu bakımdan oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Ne var ki bunları engellemek için sunulan eklentiler türü fark etmeden hepsini önlemeye yardımcı olur. Dolayısıyla farklı türlerde pop-upları engellemek için ayrı eklentilere gerek duyulmaz.

Pop-up Reklamlar Neden Kullanılır?

Peki pop-up reklamlar neden kullanılır? Bu tür reklamlar genel anlamda web trafiğini arttırmak için odaklanan bir yapıya sahiptir. Firmalar bunları birbirinden farklı hizmetleri ve ürünleri tanıtmak için kullanır. Böylece müşterilerini bilgilendirmek amaçlanır.

Bunun yanı sıra tanıtım, duyuru ya da kampanya yapmak için de firmalar tarafından yaygın bir şekilde yararlanılır. Ayrıca abonelikler de vardır. Bazı e-ticaret platformları dahil pek çok site e-mail ile abonelik sistemlerini pop-up ile sunabilir.

Böylece siteye abone olan kişi site hakkındaki güncellemelerin haberinde olur. Ancak pek çok kullanıcı için bu tür reklamlar sevilen bir yapıda değildir. Pop up reklam engellenmesi mümkün olan bir durumdur. Bunun için yalnızca hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız, bunun için sunulan eklentileri bularak kurmak gerekir.

 

Release date : 19.05.2023 Author : Samet Views : 174 Category : Technology

Share : Twitter / Facebook

Comments Made
No comments have been written on this topic yet.
Write a Comment
Name & Surname :
E-Mail :
Web Site :
Message :
Security Code: Güvenlik Kodu
Frequently Asked Questions

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.
  • Browse Related Topics.